akım-map           Değerli velilerimiz, Pdr Birimimizden sizlere mektup var !

Değerli Velilerimiz ;

Bu ay ki değerler eğitimi konusu olarak çalışkanlık değerini belirledik. Bu çalışmalar boyunca çalışkan insanın özelliklerini aşağıdaki gibi işleyeceğiz.

Çalışkan insan ;

  • Hedef belirler ve belirlediği hedeflere ulaşır.
  • Zamanını planlar ve etkin kullanır.
  • Sorumluluklarını yerine getirir.
  • İç disiplin sahibidir.
  • İsteklidir.

Siz de evde çocuğunuzla çalışkanlığın önemi, çalışkan insanın özellikleri gibi konularda sohbet ederek bu eğitime büyük katkı sağlayabilirsiniz. Unutmayın ki, aileler çocukların okul dışındaki öğretmenleridir. Onun bu değerleri önemsemesini sağlamak için bu konuların evde sizin tarafınızdan pekiştirilmesi çok faydalı olacaktır.

Öğrencinin ders çalışma davranışları, onun çalışkanlık özelliğini yansıtabileceği alanlardan biridir. Ders çalışmak bir şey öğrenme faaliyeti ya da sürecidir ve bu süreç aileler tarafından desteklenmelidir.

Onu desteklemek için yapabilecekleriniz…

Ders Çalışma Zamanı

Çocuğunuz okula gittiği sürece; ödevler, sınavlar, projeler hayatının bir parçası olacaktır. Bugüne dek çocuğunuzun verimli ders çalışması konusunda çeşitli güçlükler yaşamış olabilirsiniz ya da evinizde bu konunun çok iyi yerleşmediğini düşünebilirsiniz. Ancak, biraz planlama, aile tarafından desteklenme ve cesaretlendirilme sayesinde okul sorumlulukları hayatının başarılı bir parçası haline gelebilir. Sistemli bir davranış biçimi ve belli düzenlemelerden oluşan bir yeniden yapılandırma çocuğunuza ve ev ortamınıza olumlu katkıda bulunabilir.

Ders çalışmanın temel ilkelerini birlikte oluşturun

İletişim şekliniz çok önemlidir, onunla doğru iletişim kurabileceğiniz bir ortam hazırladıktan sonra konuşmaya başlayın. Yalnız olacağınız ve yüz yüze bakacak şekilde oturacağınız bir ortam uygun olacaktır. Ses tonunuz hem işbirliğine açık olacak kadar yumuşak hem de söylediklerinizden taviz vermeyecek kadar kararlı olması onun dikkatini çekecektir. Bu yıl sizin ondan beklediklerinizi ve onun sizden neler beklediğini konuşun. Bu konuda uzlaşmaya varmanız çok önemli.

Onun hedeflerini dinleyin ve onu cesaretlendirin. Sizden duydukları onun için çok önemlidir. Zaman içinde motivasyonunda düşüşler olabilir . Bu normaldir, tekrar toparlanması için onu heveslendirin ve bunları yaparken onu sıkmamaya özen gösterin. Böylece, onunla iletişiminiz güçlenecektir.

Çocuğunuzun çalışmak için uygun bir ders çalışma köşesine ihtiyacı vardır.

Konuşmalar, televizyonda çocuğunuzun sevdiği programlar veya kardeş kavgalarının ortasında iken ondan ders çalışmasını bekleyemezsiniz. Başarılı bir şekilde ders çalışmak için çocuğunuzun sessiz ve sakin bir köşesi olmalıdır. Sessiz ve iyi aydınlatılmış olduğu sürece bu köşenin yeri önemli değildir. Önemli olan çocuğun rahatsız edilmemesi ve dikkatinin bölünmemesidir. Onun ders çalışma saatlerinde ailenin mümkün olduğu kadar sessiz olması gerekir.

Çocuğunuz çalışma saatlerini düzenlemelidir.

Çalışma saatleri düzenli olmayan bir çocuk genellikle çalışmayı erteler. Ders çalışmaya her gün vakit ayırmak için onu teşvik edin. Bu çalışma saati sırasında TV izlemek, telefonda konuşmak, bilgisayarla uğraşmak gibi bütün diğer faaliyetler durmalıdır. Çalışma zamanını düzenlemek kolaydır. Önce, birlikte haftalık çizelge oluşturun. Sonra çocuğunuzdan o hafta içinde katılması gereken faaliyetleri ve yapması gereken işleri yazmasını isteyin. Önceliklerini belirlemesine ve her gün için geri kalan zamanını çalışmaya ve dinlenmeye ayırmasına yardımcı olun.çalışkanlık rehberlik-1